کشف قدیمی ترین اثار

 

1.    کشف قدیمی‌ترین آثار تاریخی زنجان در تپه نور سلطانیه

 جام جم آنلاین: سرپرست هیات کاوش باستان شناسی لایه زیرین تپه نور گفت: قدیمی ترین آثار تاریخی استان زنجان در کاوشهای "تپه نور" شهر تاریخی سلطانیه کشف شده است.

پروین پورعصمتی ظهر امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با کاوشهای باستان شناسی مشخص شد قدمت این لایه به هزاره پنجم پیش از میلاد باز می گردد، افزود: لایه زیرین تپه نور قدیمی ‌ترین آثار متعلق به دشت اطراف آن را در دل خود جای داده است.

وی ادامه داد: با توجه به آثار به دست آمده طی سه فصل کاوش باستان شناسی و بر اساس سفالهای مکشوفه به جرات می توان گفت که آثار این لایه به هزاره پنجم پیش از میلاد باز می‌گردد.

پور عصمتی یادآور شد: نمونه های بدست آمده دراین لایه پس از بررسی و به منظور مشخص شدن تاریخ گذاری لایه ها به دانشگاه آکسفورد ارسال خواهد شد.

سرپرست هیئت کاوش باستان شناسی، زمان آغاز حفاری های در تپه نور را سال 81 یادآور شد و افزود: از متخصصان خواسته شد تا لایه های این مکان را بر اساس روش سیستماتیک و با استفاده از امواج الکترو مغناطیسی بررسی کنند.

پور عصمتی با بیان اینکه مطالعات باستان شناسی به دلیل وابستگی به دیگر مطالعات به زمان نیاز دارد، گفت: با به دست آوردن اطلاعات تکمیلی، گزارشی در این راستا منتشر خواهد شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید