کشف قبرشمن ها

 
قبر شمن‌ها در نزدیکی گنبد سلطانیه کشف شدکاوش‌های باستان‌شناسی در نزدیکی گنبدسلطانیه و در محلی به نام جمعه‌مسجد منجر به کشف قبر شمن‌ها شد. این قبور به اشخاص مهم ایلخانان تعلق دارد که جایگاه ویژه‌ای در میان بزرگان مغول داشته‌اند.
 

یک شمن در حال انجام مراسم


کاوش‌های باستان‌شناسی به منظور شناسایی لایه‌های باستانی در محوطه جمعه مسجد گنبد سلطانیه منجر به کشف گور "شمن‌ها" که متعلق به بزرگان ایلخانان است در این محوطه باستانی شد.

«عبدالرضا مهاجری‌نژاد»، سرپرست هیات کاوش در محوطه باستانی جمعه مسجد گفت:« کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی جمعه مسجد و در نزدیکی گورستان اسلامی این محوطه باستانی منجر به کشف چندین گور متعلق به شمن‌ها شد.»

وی دراین‌باره گفت:« گور شمن‌ها که به شمن ایسم مشهور است، نوعی گور را شامل می‌شود که به فرهنگ آسیای شرقی تعلق دارد و هرچند در دوره ایلخانان جسد به صورت اسلامی در آن قرار می‌گیرد اما چاله قبر و نوع معماری به کار رفته در آن منحصربفرد بوده و حتی سنگ قبر آن نیز با سنگ قبر مسلمانان متفاوت است.»

پیروان شمنیسم بر این باورند که شمن‌ها می‌توانند به حالت خلسه روحی دست پیدا کنند و از این طریق به بُعدهای دیگر واقعیت سفر کنند. شمن‌ها معتقدند که همه آفریده‌ها، ازجمله سنگ و درخت و کوه‌ها زنده‌اند. در باور خود؛ آن‌ها برای رسیدن به مقصود خود با این نیروهای طبیعی نیز کار می‌کنند.

مهاجری‌نژاد درباره معماری قبور شمن‌ها گفت:« گور شمن‌ها درکنار گورستان مسلمانان اما روی پشته بلندی قرار گرفته است. همین امر نشان از خاص بودن این افراد در دوره ایلخانان دارد. قبر آن‌ها مربع شکل بوده و از معماری خاصی پیروی می‌کند. سنگ قبر شمن‌ها اهمیت زیادی دارد که گاهی ایستاده روی قبر آن‌ها قرار می‌گرفته است. این سنگ قبرها تزئینی بوده و نقش گل و بوته و حتی نقوش هندسی دارند.»

شمن‌باوری کهن‌ترین رسوم انسان برای درمان و پزشکی است. روش‌های شمنی در دوران دیرینه‌سنگی یعنی حدود 25 هزار سال پیش در میان شکارچیان سیبری و آسیای میانه پدید آمد. سنت‌های شمنی در میان مردمان گوناگونی ازجمله اسکیموها، سرخپوستان، قبایل آفریقا، و اقوام ترک‌تبار و به خصوص مغول‌ها حضور دارند. بوداگرایی تبتی نیز یکی از منابع و ماخذ سترگ شمنیسم است.

سرپرست هیات کاوش درباره نوع تدفین شمن‌ها گفت:« گورهای بدست‌آمده در جمعه مسجد به دوره ایلخانان تعلق دارد. یعنی زمانی که مغول‌ها در ایران مسلمان شده بودند. به همین علت نوع تدفین انجام گرفته اسلامی بوده و هیچ شی و یا هدیه‌ای در قبر گذاشته نشده بود. اما در یکی از قبور یک مهره پیدا شد که مطالعه روی آن ادامه دارد.»

شمن‌ها می‌توانند چندین نقش را در جامعه ایفا کنند. ازجمله درمان، راهبری قربانیان در مراسم آیینی، حفاظت از رسوم کهن از طریق قصه‌گویی و آوازخوانی و همراهی و راهنمایی روح یک نوزاد به‌دنیا آینده یا یک فرد تازه‌درگذشته است. در برخی فرهنگ‌ها، شمن نقش رئیس قبیله و روحانی بزرگ را نیز بازی می‌کند.

شمن شدن معمولاً از طریق ادعای برگزیدگی از طریق شنیدن ندای غیبی ارواح، برخورد آذرخش به ایشان در کودکی و بیهوش شدن و یا دائم در خلسه فرو رفتن صورت می‌گیرد.

/ 0 نظر / 25 بازدید